بچه‌های آتش


نظرتان در مورد کنترل ابزارهای الکترونیکی با کشیدن انگشت روی سطوح مختلف چیست؟ خیلی ها از کشیده شدن انگشت و به خصوص ناخن روی سطوح مختلف بدشان می آید. اما این کار صدایی را تولید می کند که با گیرنده های مخصوص تا فواصل طولانی قابل دریافت است. حالا محققان دانشگاه کارنگی ملون در آمریکا از این صدا برای کنترل گجت ها استفاده کرده اند. 
 
کریس هریسون یکی از محققان پروژه می گوید به نظر عجیب می آید اما ساده است. اگر موبایلتان در جیب شلوار باشد و بخواهید هنگام زنگ خوردن آن را ساکت کنید لازم نیست گوشی را از جیب در بیاورید. می توانید با ناخن روی شلوار جین تان بکشید تا گوشی ساکت شود. 
 
اگر گجت ها و ابزارهای الکترونیک به حسگر مخصوص مجهز شوند می توانند از روی حرکات انگشت شما فرامین مختلفی را دریافت کنند چرا که هر حرکت، صدای مخصوص خودش را تولید می کند. در ویدیوی ارایه شده می بینید که چگونه پخش موسیقی روی یک کامپیوتر از فاصله چند متری توسط حرکات مختلف روی دیوار خانه کنترل می شود. 
 
این روش جالب و جدیدی برای ارتباط برقرار کردن و کنترل ابزارها است. در این روش تقریبا از هر نوع سطحی مانند در و دیوار خانه یا میز می توان برای ارسال پیام های کنترلی استفاده کرد. جالب اینجا است که گیرنده مخصوص این کار هم بسیار ساده است و این محققان گفته اند که در صورت تولید انبوه، هزینه آنها زیر یک دلار خواهد بود. بقیه کار هم توسط نرم افزار انجام می شود. 
 
البته این روش جدید هنوز با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند اما من امیدوار شدم که شب ها برای خاموش کردن لامپ اتاق خواب به جای بلند شدن از روی تخت، با ناخن روی دیوار اتاق علامت بکشم و بگویم خاموش شو ای لامپ! 
 
اگر به یوتیوب دسترسی دارید ویدیوی آن را از دست ندهید: 

منبع و اطلاعات بیشتر

نوشته شده: چهارشنبه 28 مرداد 1388    | توسط: مدیر سایت    | طبقه بندی:    | نظرات()