در ششم ژوئیه سال 1785 به اتفاق آراء "دلار" واحد پول ایالات متحده قرار گرفت، در جریان انقلاب، آمریكایی‌ها سكه نقره‌ای اسپانیا به نام «دلار» را كه در مكزیك رایج بود وسیله داد و ستد قرار دادند و به همین دلیل نام پول ملی خود را "دلار" گذاشتند. سکه دلار نقره ای از قرن چهاردهم به مدت سه قرن و اندی به نام «تالرThaler، دالر، تلار و دلار» در اروپا رایج بود که اسپانیایی ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند.

اس با خط عمودی" $" كه علامت بین المللی دلار است نیز از اسپانیایی ها اقتباس شده كه پول خود را با "p" مشخص می‌کردند. نام پول ملی چند كشور دیگر از جمله كانادا نیز «دلار» است كه ارزش برابری متفاوت دارند و چند كشور از جمله بعضی اوقات آمریكایی ها در محاوره، به جای لفظ دلار، واژه " باكBuck" را بكار می برند. از دوران جنگ داخلی آمریكا، اسكناس دلار (دلار کاغذی) به تدریج جای دلار طلا را گرفت. 

دلار آمریكا USD برخلاف اسكناس سایر كشورها دارای یك اندازه و یك رنگ است كه در خارج از آمریكا به «پشت سبز» معروف است. از سال 2005 رنگ اسکناس های ده دلاری آمریکا اندکی تغییر کرده است که احتمالا، هدف جلوگیری از جعل آن بوده است. 

دلار آمریكا US$ در چند دهه اخیر واحد استاندارد محاسبه در بازارهای بین المللی برای كالاهایی چون نفت و طلا قرار گرفته است. حتی بسیاری از كشورها كه با آمریكا ارتباط ندارند محصولات خود را بر حسب دلار بها گذاری می كنند.

بیش از دو سوم دلارهای چاپ شده در آمریكا در خارج از این كشور رایج هستند و افزایش روز افزون آنها است كه آمریكا را مدیون و دچار كسری كرده است زیرا ضامن دلارهای معامله شده است. به گفته برخی از كارشناسان امور پول، اگر كشورهای عربی صادركننده نفت دلارهای نفتی خود را در آمریكا پس انداز نكنند، وضعیت حساس خواهد شد و به همین جهت است كه آمریكا می كوشد قدرت سیاسی ـ نظامی خود را حفظ كند تا دلار به عنوان پول بین المللی باقی بماند.مقایسه این دو رقم رسمی، آسیب پذیری آمریكا در قبال دلار را نشان می دهد.

حتما این سوال برای شما پیش آمده که علامت دلار $ از کجا آمده، دست نوشته های خطی در آن زمان نشان می دهد که پزو- "پزو د اوکو ریلز" peso de ocho realsیا "یک قطعه هشت” در آمریکا- به شکل اختصاری پی اس PS درآمده است. طبق گفته رند علامت دلار از دو حرف اول ایالات متحده یو اس" US" آمده است.

با گذشت زمان این اختصار گاهی اوقات طوری نوشته می شد که حرف اس"s" بالای حرف پی"p " قرار می‌گرفت که تقریباً شکلی مانند $ ایجاد می کرد.

نوشته شده: یکشنبه 18 فروردین 1392    | توسط: مدیر سایت    | طبقه بندی:    | نظرات()